3 грудня – Міжнародний день боротьби з пестицидами
Мета Дня боротьби з пестицидами – привернути увагу світової громадськості до вирішення проблем, що виникають в результаті виробництва і використання цих небезпечних хімікатів.
Пестициди – токсичні речовини хімічного чи біологічного походження, призначені для знищення, регуляції та припинення розвитку шкідливих організмів, а також гризунів, бур'янів, деревної, чагарникової рослинності, засмічуючих видів риб.
Виробництво пестицидів створило окрему могутню галузь промисловості. Але вони несуть людству не тільки користь, але й небезпеку. На етикетці пестицидів завжди написано: "Обережно!”, "Небезпечно!”. Звідси висновок про значну небезпеку. Але згідно з Законом України «Про пестициди і агрохімікати» в нашій країні діють законодавчі вимоги до ввезення та використання пестицидів і агрохімікатів, тому це питання на особливому контролі у органів самоврядування та профільного Міністерства.
Згідно статистичних даних в Житомирській області в 2020 році сільгосппідприємствами закуплено та використано 873,2 т пестицидів, в тому числі: гербіцидів – 637,1 т, інсектицидів та акрицидів – 50,0 т, фунгіцидів та бактерицидів – 156,3 т, регуляторів росту – 27,6 т, інших засобів захисту – 2,2 т. На 1 га посівної площі внесли 1,4 кг пестицидів.
Станом на 01.08.2021 року на території області знаходиться 428,084 тонн непридатних до використання хімічних засобів захисту рослин (далі – ХЗЗР), які підлягають знешкодженню.
Відповідно до затвердженого рішенням обласної ради кошторису витрат обласного фонду охорони навколишнього природного середовища (далі – НПС) на 2021 рік від 24.12.2020 за № 132, зі змінами передбачено виділення коштів як субвенція з місцевого бюджету на здійснення природоохоронних заходів, а саме на здійснення перезатарення небезпечних хімічних речовин, у т.ч. непридатних або заборонених до використання хімічних засобів захисту рослин на загальну суму 1470,0 тис.грн, а саме:
- Білокоровицькій сільській раді – 582,0 тис.грн.;
- Олевській міській раді – 888,0 тис.грн.